LONDON, 16-iyun. /"Dunyo" AA/. Toshkentdagi Kanada maktabi o'quvchilaridan iborat jamoa shu yilning 8-15-iyun kunlari Londonda o'tkazilgan Xalqaro Grinvich Olimpiadasida (International Greenwich Olympiad) ishtirok etdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Xalqaro Grinvich Olimpiadasi – Londonning Shimoliy London Grammatika maktabi tomonidan ta'sis etilgan va o'tkaziladigan yirik maktab olimpiadalaridan hisoblanadi.
Olimpiadaning o'tkazilishidan maqsad, o'quvchilarning qiziquvchanligi va ijodkorligi hamda ilm-fan va texnologiyaga ishtiyoq uyg'otishdan iborat.
Mazkur tanlovda iste'dodli yoshlar va o'quvchilarning amaliy ko'nikmalarini shakllantirish va ulardan foydalanish, yangi innovatsion g'oyalarni ilgari surish imkonini beruvchi ajoyib platformani taklif etiladi.
Olimpiadada muhandislik loyihalari, IT, energetika, atrof-muhit, ijtimoiy fanlar, san'at va madaniyat sohalari hamda robototexnika yo'nalishlaridagi loyihalar ishtirok etadi.
Bu yilgi olimpiadada 20 dan ortiq davlatdan 144 nafar o'quvchi yoshlar ishtirok etdi.
O'zbekistonlik iste'dodli o'quvchilar Xalqaro Grinvich Olimpiadasida bitta kumush, uchta bronza va bitta faxriy mukofotga sazovor bo'lishdi.

LONDON, June 16. /"Dunyo" News Agency/. A team of students from the Canadian School in Tashkent participated in the International Greenwich Olympiad, held in London from June 8 to 15 this year, reports a "Dunyo" News Agency correspondent.
The International Greenwich Olympiad is one of the major school olympiads, established and organized by North London Grammar School.
The purpose of the olympiad is to stimulate students' curiosity and creativity, as well as to foster an interest in science and technology.
This competition provides an excellent platform for talented youth and students to develop and utilize practical skills and to promote new innovative ideas.
The olympiad features projects in the fields of engineering, IT, energy, environment, social sciences, arts and culture, as well as robotics.
This year, 144 young students from more than 20 countries participated in the olympiad.
Talented students from Uzbekistan won one silver medal, three bronze medals, and one honorary award at the International Greenwich Olympiad.