LONDON, 16-iyun. /"Dunyo" AA/. Toshkentdagi Kanada maktabi o'quvchilaridan iborat jamoa shu yilning 8-15-iyun kunlari Londonda o'tkazilgan Xalqaro Grinvich Olimpiadasida (International Greenwich Olympiad) ishtirok etdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Xalqaro Grinvich Olimpiadasi – Londonning Shimoliy London Grammatika maktabi tomonidan ta'sis etilgan va o'tkaziladigan yirik maktab olimpiadalaridan hisoblanadi.
Olimpiadaning o'tkazilishidan maqsad, o'quvchilarning qiziquvchanligi va ijodkorligi hamda ilm-fan va texnologiyaga ishtiyoq uyg'otishdan iborat.
Mazkur tanlovda iste'dodli yoshlar va o'quvchilarning amaliy ko'nikmalarini shakllantirish va ulardan foydalanish, yangi innovatsion g'oyalarni ilgari surish imkonini beruvchi ajoyib platformani taklif etiladi.
Olimpiadada muhandislik loyihalari, IT, energetika, atrof-muhit, ijtimoiy fanlar, san'at va madaniyat sohalari hamda robototexnika yo'nalishlaridagi loyihalar ishtirok etadi.
Bu yilgi olimpiadada 20 dan ortiq davlatdan 144 nafar o'quvchi yoshlar ishtirok etdi.
O'zbekistonlik iste'dodli o'quvchilar Xalqaro Grinvich Olimpiadasida bitta kumush, uchta bronza va bitta faxriy mukofotga sazovor bo'lishdi.

"Узбекские ученики завоевывают призы на международной олимпиаде в Лондоне" dunyo.info
ЛОНДОН, 16 июня. /ИА "Дунё"/. Команда учеников Канадской школы в Ташкенте приняла участие в Международной Гринвичской Олимпиаде (International Greenwich Olympiad), которая проходила в Лондоне с 8 по 15 июня этого года, сообщает корреспондент ИА "Дунё".
Международная Гринвичская Олимпиада является одной из крупнейших школьных олимпиад, учрежденной и проводимой Северной Лондонской Грамматической школой.
Цель проведения олимпиады заключается в пробуждении интереса и творчества у учащихся, а также в развитии интереса к науке и технологиям.
Этот конкурс предлагает отличную платформу для формирования и использования практических навыков талантливой молодежи и учащихся, а также для продвижения новых инновационных идей.
На олимпиаде представлены проекты в области инженерии, IT, энергетики, окружающей среды, социальных наук, искусства и культуры, а также робототехники.
В этом году в олимпиаде приняли участие 144 учащихся из более чем 20 стран.
Талантливые узбекские учащиеся на Международной Гринвичской Олимпиаде завоевали одну серебряную, три бронзовые медали и один почетный приз.